Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’nda vaşak ve yavruları görüntülendi

e-Posta Yazdır PDF


KuzeyDoğa Derneği, Kars Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’nda vaşak ve yavrularını görüntüledi.

Kısa kuyruklu, benekli, kuvvetli ve Türkiye’de düzenli görülen kedi türlerin en büyügü olan vaşak (Lynx lynx) KuzeyDoğa Derneği tarafından Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yavruları ile birlikte fotoğraflandı.

Böylelikle  kurt, ayı, yaban kedisi, yaban domuzu, sansar, tilki ve karaca gibi birçok memeliye ev sahipliği yapan Kars Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’nda bu önemli ve ender türün ürediği ispatlandı.

Yöre insanının “Başak” dediği, normal bir kediden 5 kat daha ağır olan ve erkekleri 30 kiloya kadar çıkabilen vaşak, kendi ağırlığının 10 katından büyük avları yakalayabilir. Hatta 220 kiloluk bir erkek kızıl geyiği avladığı da kaydedilmiştir. 
Genellikle küçük kemirgenler, tavşanlar, kuşlar, karacalar ve dağ keçileri ile beslenir. Polonyalı bilim adamlarının yaptığı  bir araştırmada uydudan takip edilen vaşaklardan bir erkeğin ortalama 248 km2 ,bir dişinin ise ortalama 133 km2 alanda yaşadığı gözlemlenmiştir. Bir vaşağın kullandığı alan 20 ila 450 km2 arasında değişebilir. Ortalama olarak 100 km2lik bir alanda sadece 1 ila 3 erişkin vaşak yaşayabildiğinden, vaşaklar büyük ve iyi korunan doğal alanları tercih ederler. Bu yüzden, bazı Avrupa ülkesinde soyları tükenmiştir ve geri getirme çalışmaları yürütülmektedir. İnsana zarar vermeyen vaşakların bazen kurtlar tarafından öldürüldüğü kaydedilmiştir. Sessizce, göze batmadan etrafı izlediklerinden dolayı, vaşaklar tarih boyunca bilimsel araştırma ve bilim adamları ile de özdeşleştirilmişlerdir. Vaşağın Latince ve İngilizce ismi olan Lynx, “ışık” demek olan Hint-Avrupa kelime kökü “leuk”tan gelir. Bunun sebebi de, büyük ve parlak gözleridir. İçindeki yansıtıcı tabaka nedeniyle, vaşakların gözleri geceleyin çok iyi görür ve ışıkta çok parlar. 

KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Doğu Anadolu’da ilk kez yavrularıyla beraber görüntülenen vaşak ile ilgili olarak şunları söyledi:

“232 km2 yüzölçümüne sahip Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’nda KuzeyDoğa Derneği’nin Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Kars Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi ile sürdürdüğü ortak çalışmada, yaban kedisinden sonra alanda tespit edilen ikinci kedi türü olan vaşak, iki yavrusu ile KuzeyDoğa ekibinin fotokapanlarının önünden geçti. Isı ve hareket sensörü ile önünden geçen yaban hayvanlarının fotoğrafı çeken bu özel makineler, derneğimiz bilim koordinatörü Emrah Çoban’ın öncülüğündeki uzun ve zorlu arazi çalışmaları ile yaban hayvanlarının geçebileceği alanlara takılıyor. Düzenli olarak fotokapanlar kontrol edilerek fotoğraflar inceleniyor ve bu sayede alanda yaşayan canlı türleri tespit ediliyor, sayıları belirlenebiliyor. Özellikle kedigiller gibi gece aktif olan yaban hayvanlarını alanda direk olarak izlemek neredeyse imkansız. Ancak  fotokapanlar sayesinde bu canlıların varlığını belirlemek mümkün olabiliyor. Sabaha karşı 03:06’da çekilen bu resimde, fotokapanın önünden bir anne  vaşak ve peşinden iki yavrusu geçiyor ve ikinci yavru merakla makineye bakıyor. Bu yavruların baharda doğduğunu tahmin ediyoruz çünkü yavrular ortalama 10 ay anneleriyle beraber yaşarlar. “Ormanın hayaleti” diye bilinen vaşak gibi ender bir canlının, hem de  yavruları ile beraber çekilmesi, doğa koruma ve bilimsel araştırma açısından bilimsel fotokapan çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. KuzeyDoğa Derneği’nin alandaki fotokapan araştırma çalışmalarına İngiltere BornFree Vakfı destek vermiştir. Bu çalışmalar, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile imzalanan bir protokol kapsamında, bu kurum ve Kars Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün izinleriyle gerçekleştirilmektedir. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”   
 

Kars Yaban Hayatı 2013 Takvimi

Yaban Sarıkamış

Iğdır'ın Kuşları

Kuyucuk'un Kuşları